Predstavme si, že veľké AI systémy sú ako obrovský mozog človekom vytvoreného stroja. Tento mozog je zložený z miliónov a miliárd malých súčiastok, ktoré nazývame "parametre". Tieto parametre sú ako malé prepínače alebo otočné gombíky, ktoré sa dajú nastaviť. Každý parameter má svoju hodnotu, ktorá sa môže meniť. Tieto hodnoty určujú, ako AI "myslí" a ako spracováva informácie. Čím viac parametrov stroj má, tým viac rôznych vecí sa môže naučiť a pochopiť. Keď učíme stroj novým veciam, v skutočnosti upravujeme hodnoty parametrov, ako keby sme vytvárali hudobnú symfóniu. Je v nej veľa nástrojov a majú rôzne úlohy. Aby každý fungoval správne a v správny čas, treba ich naladiť a zahrať noty. Je to však veľmi zložitý hudobný nástroj s miliardami a miliardami strún. Aby sme dosiahli ten správny zvuk, potrebujeme extrémnu snahu (energiu).
Väčší počet parametrov zvyčajne znamená, že AI môže pochopiť a spracovať zložitejšie informácie. Je to ako rozdiel medzi malou kalkulačkou, ktorá vie len sčítať a odčítať, a súčasným iPhonom s jeho hlasovou asistentkou Siri, ktorá dokáže riešiť zložité úlohy a prijímať hlasové vstupy od používateľa. Napríklad, Siri nielenže rieši komplexné matematické zadania, ale ich aj graficky zobrazuje na obrazovke s miliónmi bodov (znakov) a výsledok vám môže zaslať e-mailom.
Viac parametrov automaticky neznamená lepší model. Je to ako s mozgom – nejde len o to, koľko neurónov máme, ale aj o to, ako dobre ten mozog a to, čo je v ňom, vieme použiť. Počet synapsií v ľudskom mozgu je približne osemdesiatšesť miliárd, pričom každý neurón môže mať až deväťtisíc synaptických spojení s inými neurónmi. Toto vytvára extrémne zložitú sieť s biliónmi synaptických spojení, ktoré sú základom kognitívnych schopností, ako je učenie, pamäť a myslenie.
Aj keď je ľudský mozog zatiaľ stále výrazne zložitejší než súčasné AI systémy a človek má vlastnosti ako talent, kreativitu, kritické myslenie a úsudok, ktoré sú pre súčasné AI systémy ešte neporovnateľné, rýchly exponenciálny rast počtu parametrov v AI naznačuje, že v priebehu niekoľkých dekád by tieto systémy mohli dosiahnuť alebo dokonca prekonať najzložitejší ľudský mozog.
Počet parametrov v súčasných najmodernejších jazykových modeloch LLM sa pohybuje v rádoch desiatok až stoviek miliárd parametrov, čo môžeme vyjadriť ako desať na jedenástu [10^11] až desať na štrnástu [10^14] parametrov. Napríklad, model GPT-4 má viac ako desať na štrnástu [10^14] parametrov, vďaka čomu chápe nuansy a zložitosti ľudského jazyka a dokáže napríklad vykonávať multijazyčné preklady textov, viesť konverzáciu v prirodzenom jazyku a odpovedať na otázky, fabulovať, fantazírovať ("halucinovať") o rôznych obsahoch a témach, písať kreatívne opisy diel, písať libreta, básne a iné texty, ktoré študenti (a nielen oni) vo svojej tvorbe môžu využiť. Modely s väčším počtom parametrov sa ľahšie prispôsobujú novým úlohám a dátam. Majú auditívne a multimediálne vstupy a výstupy.
Tak ako pre pračloveka bol koncept mikrovlnky nedostupný a jedol rukami, tak aj v súčasnosti AI prináša nové nástroje, aby tí, ktorí ich budú používať, neboli pračlovekmi pre skupinu ľudí s týmito zručnosťami a vedomosťami. Tak ako nôž sa dá použiť na rôzne veci, stále sa dá jesť aj rukami a mäso trhať zubami.
Vlak už odchádza, dobehnúť ho bude čoraz zložitejšie. Zachytiť explóziu možností AI v tejto chvíli aspoň v určitých aplikáciách a oblastiach je kľúčové aj pre študentov na všetkých stupňoch štúdia vrátane vysokoškolských študentov umeleckých smerov na AU.