Tu sú niektorí z nich, zoradení podľa príslušných filozofických kategórií:

1. Transhumanizmus

Predstaviteľ: David Možný (Česká republika)

Zdôvodnenie: David Možný sa zaoberá digitálnymi inštaláciami a videoprojekciami, ktoré skúmajú vplyv technológií na ľudské vnímanie a priestor. Jeho diela sa zameriavajú na digitalizáciu a dematerializáciu fyzických objektov a priestorov, čo má blízko k transhumanizmu, kde sa technológia stáva prostriedkom na prekonanie obmedzení fyzického sveta.

2. Utilitarizmus

Predstaviteľ: Jiří David (Česká republika)

Zdôvodnenie: Jiří David je český umelec a konceptualista, ktorý sa vo svojej práci zaoberá spoločenskými otázkami a skúma možnosti umenia ako nástroja na zlepšenie spoločnosti. Hoci nepracuje priamo s technológiami ako AI, jeho spoločensky angažované umenie je v súlade s utilitaristickou filozofiou, ktorá sa zameriava na vytváranie čo najväčšieho blaha pre čo najväčší počet ľudí.

3. Posthumanizmus

Predstaviteľ: Monika Žáková (Česká republika)

Zdôvodnenie: Monika Žáková vo svojej tvorbe kombinuje tradičné umelecké techniky s digitálnymi procesmi, čím vytvára hybridné formy, ktoré skúmajú prepojenie medzi človekom a technológiou. Jej diela často reflektujú myšlienky posthumanizmu, kde sa ľudské a technologické zložky spájajú do jedného celku.

4. Humanizmus

Predstaviteľ: Rudolf Sikora (Slovenská republika)

Zdôvodnenie: Rudolf Sikora, významný slovenský konceptuálny umelec, sa vo svojej tvorbe zaoberá ekologickými a spoločenskými témami, pričom sa venuje aj otázkam vedy, techniky a ľudskej zodpovednosti. Jeho práca je často vnímaná ako varovanie pred zneužitím technológie a zničením životného prostredia, čo má blízko k humanistickému pohľadu na svet, kde je v centre ľudská dôstojnosť a zodpovednosť.

5. Existencializmus

Predstaviteľ: Jozef Jankovič (Slovenská republika)

Zdôvodnenie: Jozef Jankovič bol významným slovenským sochárom a grafikom, ktorého diela často vyjadrovali ľudské utrpenie, osamelosť a boj o slobodu. Jeho tvorba je hlboko existencialistická, zaoberá sa otázkami ľudskej existencie, telesnosti a osobného boja, čo priamo súvisí s existencialistickými otázkami o zmysle života a autentickom bytí.

6. Etika technológie

Predstaviteľ: Tomáš Džadoň (Slovenská republika)

Zdôvodnenie: Tomáš Džadoň, slovenský vizuálny umelec, je známy svojimi inštaláciami a intervenciami, ktoré sa zaoberajú vzťahom medzi modernými technológiami, architektúrou a ľudským vnímaním. Jeho diela reflektujú otázky o tom, ako technológie ovplyvňujú spoločenské vzťahy a našu zodpovednosť voči životnému prostrediu, čo súvisí s etickými otázkami technológie.

7. Marxizmus a pracovná teória hodnoty

Predstaviteľ: Milan Knížák (Česká republika)

Zdôvodnenie: Milan Knížák, český avantgardný umelec, konceptualista a dlhoročný riaditeľ Národnej galérie v Prahe, sa vo svojej tvorbe zaoberá otázkami moci, spoločnosti a kapitalizmu. Jeho diela často kritizujú spoločenské a politické štruktúry, čo má blízko k marxistickej filozofii, ktorá analyzuje vzťahy medzi prácou, kapitálom a nerovnosťou.

8. Ekologická etika a udržateľnosť

Predstaviteľ: Daniel Fischer (Slovenská republika)

Zdôvodnenie: Daniel Fischer, slovenský vizuálny umelec, sa vo svojej tvorbe zaoberá environmentálnymi a ekologickými témami, pričom reflektuje, ako technológie môžu ovplyvniť životné prostredie. Jeho diela často vyzývajú k zodpovednosti voči prírode a udržateľnému rozvoju, čo je v súlade s ekologickou etikou.

Záver

Slovenskí a českí umelci, ktorí priamo alebo nepriamo reflektujú technologický pokrok a jeho dopady na spoločnosť, vytvárajú diela, ktoré sú prepojené s rôznymi filozofickými smermi. Ich tvorba často otvára diskusie o otázkach ľudskosti, etiky, zodpovednosti a vzťahu medzi človekom a technológiou, čo sú kľúčové témy v súčasnom umení aj filozofii.