Ak by sme každý z filozofických smerov, ktoré sme spomínali v úvodnej I. časti 4lnku AI a jej vplyv na budúcnosť spoločnosti - časť I. a vnímali ich ako konečnú pravdu alebo dokonalé poznanie, môžeme jednotlivé cesty na vrchol hory poznania popísať očami dvoch pútnikov: jeden sa volá filozofia a druhý náboženstvo:
1. Transhumanizmus: Cesta prekonávania ľudských hraníc
Náboženský pohľad
Transhumanizmus môže byť vnímaný kontroverzne, pretože mnohé náboženstvá vidia ľudské telo a ducha ako niečo, čo bolo stvorené Bohom a má svoje obmedzenia, ktoré sú súčasťou božského plánu. Pokusy o prekonanie týchto hraníc technológiami môžu byť považované za zasahovanie do božskej vôle. Avšak, z perspektívy kresťanského gnosticizmu alebo iných mystických náuk by transhumanizmus mohol byť interpretovaný ako snaha o osvietenie a transcendenciu fyzického sveta, čo by bolo v súlade s túžbou po zjednotení s Bohom.
Filozofický pohľad
Z filozofického hľadiska je transhumanizmus cestou osvietenia, kde technologické vylepšenia vedú k prekonaniu prirodzených limitov ľudstva. Táto cesta je o neustálom výstupe k vrcholu, ktorý predstavuje ľudskú dokonalosť prostredníctvom technológií. Cieľom je splynutie ľudstva s vyššou formou existencie, kde sa technológia a ľudský intelekt zjednotia.
2. Utilitarizmus: Cesta maximalizácie dobra
Náboženský pohľad
Z pohľadu náboženstva by utilitarizmus mohol byť blízky princípom mnohých náboženstiev, ktoré učia o potrebe konať dobro a pomáhať blížnym. V kresťanstve napríklad Ježiš Kristus kladie dôraz na konanie dobra a lásku k blížnemu, čo je v súlade s utilitaristickým princípom maximalizácie šťastia pre čo najväčší počet ľudí.
Filozofický pohľad
Z filozofického hľadiska utilitarizmus vníma vrchol hory ako stav, kde sa dosiahne čo najväčšie šťastie a minimalizuje utrpenie pre čo najviac ľudí. Táto cesta je pragmatická, zameraná na výsledky a hľadanie riešení, ktoré prinesú najväčšie blaho pre spoločnosť. Je to cesta dôsledného hodnotenia dôsledkov našich činov.
3. Posthumanizmus: Cesta prekonania ľudského stavu
Náboženský pohľad
Posthumanizmus môže byť z pohľadu tradičného náboženstva vnímaný ako nebezpečný, pretože sa snaží prekročiť hranice toho, čo je považované za „ľudské“ a „božské poriadky“. V niektorých mystických alebo ezoterických náukách by však posthumanizmus mohol byť vnímaný ako konečná fáza osvietenia, kde človek prekonáva svoje telo a stáva sa čistým vedomím.
Filozofický pohľad
Z filozofického hľadiska je posthumanizmus cesta, ktorá vedie k úplnému prekonaniu biologických a mentálnych limitov človeka. Vrchol hory je tu vnímaný ako stav, kde človek úplne prekročí svoju prirodzenosť a stane sa „posthumánnym“ bytím, ktoré nie je viac viazané fyzickým telom alebo ľudskými emóciami.
4. Humanizmus: Cesta dôstojnosti a ľudských hodnôt
Náboženský pohľad
Humanizmus sa z pohľadu mnohých náboženstiev zameriava na úctu k človeku ako jedinečnému stvoreniu. V kresťanstve, napríklad, je človek vnímaný ako „stvorený na Boží obraz“, čo mu dáva inherentnú hodnotu. Humanizmus by bol teda v súlade s náboženskými učením o dôstojnosti a hodnote človeka, ale zároveň by kládol dôraz na jeho autonómiu a slobodu.
Filozofický pohľad
Z filozofického hľadiska humanizmus predstavuje cestu k vrcholu, kde je uznaná ľudská dôstojnosť, sloboda a zodpovednosť. Cieľom tejto cesty je vytvoriť spoločnosť, kde ľudské schopnosti, tvorivosť a hodnoty sú plne rozvinuté, bez nutnosti technologických zásahov do ľudskej prirodzenosti.
5. Existencializmus: Cesta hľadania zmyslu života
Náboženský pohľad
Existencializmus, najmä v podobe kresťanského existencializmu, zdôrazňuje individuálnu zodpovednosť a hľadanie zmyslu v kontexte vzťahu s Bohom. V tomto smere existencializmus môže byť v súlade s náboženskými hodnotami, ktoré kladú dôraz na autentický vzťah medzi človekom a božstvom.
Filozofický pohľad
Filozoficky existencializmus vidí vrchol hory ako stav, kde jednotlivec nájde autentický zmysel života. Tento smer zdôrazňuje osobnú slobodu, úzkosť z existencie a neustále hľadanie vlastnej cesty v živote. Každý človek si musí vybojovať svoj vlastný výstup na vrchol, kde nachádza svoj vlastný zmysel a účel.
6. Etika technológie: Cesta zodpovednosti a rovnováhy
Náboženský pohľad
Z pohľadu náboženstva by etika technológie mohla byť vnímaná ako cesta zodpovednosti, ktorá vedie k využívaniu technológií pre blaho ľudstva, ale s rešpektom k božským princípom stvorenia a ľudskej dôstojnosti. Mnohé náboženstvá kladú dôraz na ochranu života a prostredia, a preto by etika technológie musela byť v súlade s týmito hodnotami.
Filozofický pohľad
Z filozofického hľadiska je táto cesta zameraná na nájdenie rovnováhy medzi technologickým pokrokom a etickými dôsledkami, ktoré tento pokrok prináša. Vrchol hory predstavuje stav, kde technológia slú